Yumuşatma Sistemleri

Su Yumuşatma Cihazları Nasıl Çalışır?

Su Yumuşatma Cihazları Nasıl Çalışır?


Su hayatımızdaki en önemli unsurlardan biridir. Hayatta kalmak için ona ihtiyacımız var, ona diyetimizde ve evlerimizde ihtiyacımız var. Su sadece bir yaşam kaynağı değildir, aynı zamanda bir alettir, maddeyi bir yerden bir yere taşıyan akışkan bir ortamdır. Bu işi iyi yapar çünkü bir şeyleri askıya alarak veya çözerek tutmakta çok iyidir. Bu olduğunda, evinize giren su, aletlere, sıhhi tesisat armatürlerine zarar verebilir ve zaman zaman normal kullanım için çok agresif olabilir.

Su Yumuşatma Cihazları Nasıl Çalışır?
Su Yumuşatma Cihazları Nasıl Çalışır?

SU YUMUŞATICI DÖNGÜLERİ

Su Yumuşatma Cihazları Nasıl Çalışır? Döngüler
Su Yumuşatma Cihazları Nasıl Çalışır? Döngüler

ÇÖZÜM (SU) SORUN

Su, içinden geçtiği her şeyin çözünür parçalarını toplar, bu da suyu içmeye elverişsiz hale getiren kirlilik anlamına gelebilir. Çoğu durumda bu, suyun toprakta bulunan mineralleri içerdiği anlamına gelir. Kalsiyum ve magnezyum, suyun evlerimizde işlev görme yeteneğini etkilediği için özellikle önemlidir, bu mineraller suyumuzu sertleştirir.

Sabunlar ve deterjanlar sert su ile bir miktar etkinliğini kaybeder. Sabun tamamen çözünmek yerine minerallerle birleşerek pıhtılaşmış bir sabun pıhtısı oluşturur, çünkü daha az sabun çözülür, daha fazlası gerekir. Yapışkan, çözünmeyen pıhtı etrafa saçılır – cilde yapışır ve yıkanmış saç donuk ve cansız görünürken aslında temizliği engelleyebilir.

Çamaşırlarda, çamaşırlarınız otomatik çamaşır makinenizde yıkanırken, lor peyniri çamaşırlarınıza girebilir. Kirleri liflerde tutabilir ve kumaşı sertleştirip pürüzlendirebilir.

Çözünmeyen sabun birikintileri, bulaşıklarınızdan aile arabanıza kadar, yıkadığınız her şeyde lekeler bırakır ve banyonuzda ve duşunuzda bir sabun tabakası oluşur.

Sert su aynı zamanda tesisat sisteminizi de etkiler. Örneğin, borularda kalsiyum ve magnezyum birikintileri birikerek musluklara ve cihazlara giden akışı azaltabilir. Bu mineraller, ısıtıcının verimini ve ömrünü azaltan bir kireç birikimi oluşturur.

ÇÖZÜM (DÜZELTME)

Bu sorunu gidermek için kalsiyum ve magnezyumdan kurtulmanız gerekir. En etkili ve pratik çözüm su yumuşatıcıdır.

Su yumuşatıcılar, evinizin su tedarik sistemine bağlanır. Hepsi, istenmeyen iyonların belirli bir yük ile değiştirilmesinin aynı yüke sahip arzu edilen iyonlarla değiştirildiği, iyon değişimi adı verilen aynı işlem sürecini kullanır.

Bir su yumuşatıcının kalbi bir mineral deposudur ve negatif yük taşıyan katyon reçinesi olarak bilinen küçük polistiren boncuklarla doldurulur.

Sudaki kalsiyum ve magnezyumun her ikisi de pozitif yükler taşır; bu, sert su mineral deposundan geçerken bu minerallerin boncuklara yapışacağı anlamına gelir. Sodyum iyonları, kalsiyum ve magnezyum üzerindeki yük kadar güçlü olmasa da pozitif yüklere sahiptir. Halihazırda kalsiyum ve magnezyum ile doymuş boncukları olan bir tanktan çok güçlü bir tuzlu su çözeltisi akıtıldığında, sodyum iyonlarının saf hacmi, boncuklardan kalsiyum ve magnezyum iyonlarını uzaklaştırmak için yeterlidir. Ayrı bir tuzlu su tankına sahip su yumuşatıcılar için tuzlu su çözeltisi oluşturmak için ortak tuz kullanılır.

Standart işlem, sert su mineral tankına girdiğinde ve kalsiyum ve magnezyum iyonları sodyum iyonlarının yerini alarak boncuklara hareket ettiğinde gerçekleşir. Sodyum iyonları suya girer ve boncuklar kalsiyum ve magnezyum ile doyurulduktan sonra ünite 3 fazlı bir yenilenme döngüsüne girer. İlk olarak, geri yıkama aşaması, kiri tanktan dışarı atmak için su akışını tersine çevirir, ardından yeniden doldurma aşamasında, konsantre sodyum açısından zengin tuz çözeltisi tuzlu su tankından mineral tankına taşınır. Sodyum boncuklar üzerinde toplanır, kalsiyum ve magnezyumun yerini alır ve bu aşamadan sonra mineral tankı fazla tuzlu sudan arındırılır ve tuzlu su tankı yeniden doldurulur.

KONTROL EDEN, DENETLEYİCİ

Çoğu popüler su yumuşatıcı, otomatik bir rejenerasyon sistemine sahiptir. En temel tip, sistemi düzenli bir programa göre yıkayan ve yeniden şarj eden bir elektrikli zamanlayıcıya sahiptir, şarj sırasında yumuşak su mevcut değildir.

İkinci bir kontrol türü, ne kadar su kullanıldığını izleyen bir bilgisayar kullanır, mineral deposundan sodyum taneciklerini tüketecek kadar su geçtiğinde, bilgisayar rejenerasyonu tetikler. Bu yumuşatıcılar genellikle yedek reçine kapasitesine sahiptir, bu nedenle şarj sırasında bir miktar yumuşak su kullanılabilir.

Üçüncü bir kontrol türü, su kullanımını ölçmek ve yeniden şarjı başlatmak için mekanik bir su sayacı kullanır; bunun avantajı, hiçbir elektrikli bileşen gerekmemesi ve maden deposunun yalnızca gerektiğinde yeniden doldurulmasıdır. İki mineral tankı ile donatıldığında, ünite şarj olurken bile her zaman yumuşatılmış su mevcuttur.

SU SERTLİĞİNİ DEĞERLENDİRME

Su yumuşatma ekipmanı satan şirketler genellikle suyunuzun sertliğini belirlemenize yardımcı olan test kitleri sunar. “Su analizi” altında Sarı Sayfalarınızı kontrol edin. ticari test kaynakları için.

Su sertliği, galon başına tane (GPG) veya litre başına miligram (mg/l, milyonda parçaya eşdeğer veya ppm) cinsinden ölçülür. Yumuşak su olarak kabul edilebilmesi için 1 GPG’ye (veya 17,1 mg/l) kadar olması gerekir ve 60 ila 120 GPG arasındaki suyun orta derecede sert olduğu kabul edilir. Gelen suyun ne kadar sert olduğuna bağlı olarak su yumuşatıcının etkinliğini belirler. 100 GPG’nin üzerindeki su tamamen yumuşamayabilir.

SAĞLIK KAYGILARI

Sert su sağlığa zararlı değildir. Yumuşatılmış suda kalan sodyum, sodyum kısıtlı diyetlerde olanlar için bir sorun olabilir. İnsanlar arıtılmış suyun hafif tuzlu tadından kaçınmak isteyebilirler. Her iki şekilde de yumuşatıcıyı atlayan ayrı bir su sebili takabilirsiniz. Tuz yerine potasyum klorür kullanılabilir, ancak bunun maliyeti yaklaşık üç ila dört kat daha fazladır.

su yumusatma nasil calisir 3

SU YUMUŞATICI SSS

Sert su, cam eşyalardaki lekelerden ve duş kapılarındaki bir filmden sıhhi tesisat sorunlarına ve su kullanan cihazların verimsiz çalışmasına kadar evinizin çevresinde birçok soruna neden olur. Su yumuşatıcı bu sorunları çözmenize yardımcı olabilir, eviniz için en iyisini kurmak için su yumuşatıcılar hakkında daha fazla bilgi edinin.

SERT SU VE SU YUMUŞATICILARINA GİRİŞ

Su yumuşatıcılar, iyon değişimi ile suyunuzdaki kalsiyum ve magnezyum iyonlarını tuz/sodyum ile değiştirerek uzaklaştırır.

SSS

BİR SU YUMUŞATICININ TAHIL KAPASİTESİ NE ANLAMA GELİR?

Bir yumuşatıcının kapasitesi, ünitenin rejenerasyon öncesinde kaldırabileceği maksimum su sertliği tanecik sayısıdır.

SUYUN “SERTLIĞI” NASIL ÖLÇÜLÜR?

Suyun sertliği, galon başına tane (gpg) cinsinden ölçülür. Örneğin, bir sertlik tanesi 1 / 7.000 pound kayaya eşittir. Belediye su kaynağınız su sertliğini miligram (mg), litre (L) veya milyonda parça (ppm) olarak ölçebilir. Bir gpg, 17,1 mg/L veya 17,1 ppm’ye eşittir.

SU SERTLIĞIMI NASIL BELİRLERİM?

Su sertliğinizi belirlemenin iki yolu vardır, şehir suyu kullanıyorsanız belediyenizi arayabilir veya su test kiti satın alabilirsiniz.

BU SAYILAR SU YUMUŞATICI ALIŞVERİŞİMİ NASIL ETKİLİYOR?

Eviniz için uygun su yumuşatıcı boyutunu belirlemek için evinizdeki insan sayısını her gün kullandıkları galon su ile çarpmanız gerekecektir. (Kişi başına ortalama 80 galondur.) Her gün kaç tane tane alınması gerektiğini bulmak için bu sayıyı suyunuzdaki sertlik tanecikleriyle çarpın. Bu yapıldıktan sonra, yükü kaldırabilecek bir su yumuşatıcı satın alabilirsiniz. Dört kişilik bir hane için ortalama 33.000 tane birim kullanır.

REJENERASYON NEDİR?

Zamanla, su yumuşatıcının içindeki reçine yatağı, yumuşatıcının rejenerasyon döngüsüne girmesini sağlayan sertlik parçacıklarıyla kaplanır. Rejenerasyon sırasında, reçine yatağını bu sertlik parçacıklarından arındırmak için tanktaki tuz gelen su ile karıştırılır. Rejenerasyondan sonra ünite, evinize tekrar sabit bir yumuşak su akışı sağlamaya hazırdır.

NE TÜR TUZ KULLANMALIYIM?

Temiz bir pelet veya külçe tarzı tuz tavsiye edilirken, özel uygulamalar için başka tuz türleri de mevcuttur.

YUMUŞATICIDAN DOLDURULAN SU, FEPTİK SİSTEMME ZARAR VERİR Mİ?

Hayır, su yumuşatıcı yeniden doldurma suyu, septik sistem çalışmasını veya drenaj alanı toprak sızıntısını etkilemez.

HER BİR ŞARJ NE KADAR SU KULLANIR?

Her şarj, bir çamaşır yıkamak için gereken kadar su kullanır.

BİR SU YUMUŞATICI NE KADAR ELEKTRİK KULLANIR?

Dijital çalar saat kadar elektrik.

BUNU BİLDİĞİM İYİ OLDU

Tüm sıcak su yumuşatılmalıdır, soğuk su da yumuşatılabilir, ancak çoğu insan bir Reverse Osmosis içme suyu sistemi kurmayı planlamıyorlarsa, içme suyunda ve yemek pişirirken tuz alımını azaltmak için soğuk muslukları sert bırakır. Ters ozmoz sistemleri sudaki tuzu giderir ve içecek hazırlama, buz küpleri vb. pişirmek için idealdir. Kısıtlı sodyum diyeti yapıyorsanız, evinize su yumuşatıcı takmadan önce doktorunuza danışın.

Bir yanıt yazın