Su Arıtma Cihazı

Su Arıtma Cihazları Ne Kadar Atık Su Atar

Su Arıtma Cihazları Ne Kadar Atık Su Atar

Normal ters ozmoz su arıtma cihazları 1 litre temiz su için 4-7 litre atık su oluşturur.

Tüm RO sistemleri atık su üretir bunu unutmayalım Bir Atık Su Pompası takarak (permeate pump), su sisteminin oranını azaltmak için RO sisteminin daha verimli bir şekilde çalışmasını sağlayabiliriz , ancak sistem temiz su üretirken hala bir miktar su kaybı illaki olacaktır ama %80 e varan tasarruf sağlanır. bu pompayı google üzerinde “aquatec permeate pump” diye aradığınızda bir çok yapancı e ticaret sitelerinde bulabilirsiniz.

aquatec permeate pump
Nasıl çalıştığını aşağıdaki gif resminden anlayabilirsiniz.
Aquatec permeate pump çalışma şekli gif resmi

Arıtma Cihazı Ne kadar su israfı yapılıyor?

Basit cevap: Eğer iyi bir basınçla bir belediye su kaynağınız varsa ya da ozmoz pompasına sahipseniz 1:1 civarında arıtılmış su elde edersiniz yanlız su tankı kullanılıyor ise 1 litre temiz su için yaklaşık 4 litre boşa harcanır.

Detaylı cevap: Üretilen su miktarı ve temiz su miktarı birbirine eşit. Yani sistemden ne çıktığını anlayabilmeniz için, sisteme ne olduğunu anlamak zorundasınız. Tüm üretim ve atık su değerleri, 77 ° F, 70psi ve 250ppm NaCl giriş yükü yükünde hesaplanmıştır.

40psi’nin altında sistem çalışmaz ve sadece atık su üretecektir. Bu nedenle, su basıncınızın durumuna göre atık oranı değişmektedir bu tür durumlarda ozmoz pompası takılması gereklidir. Su sıcaklığı, su basıncı gibi performans üzerinde benzer bir etkiye sahip olacaktır. Kışın yaz aylarında olduğundan daha fazla atık ve daha az üretim yapacaktır..

Zorlama yükü, suda bulunan kirletici miktarını ve türünü ifade eder. RO membranı 250 ppm NaCl (sodyum tuzu) olarak derecelendirilmiştir. Bir su bileşiminin basit bir ölçüsü, bir TDS metre ile gerçekleştirilebilir. TDS’nin su kalitesinin iyi bir göstergesi olmadığını lütfen unutmayın, çünkü TDS mineraller, tuzlar ve metalleri ölçer sadece.

Atık su ne sıklıkla üretilir?

Basit cevap: Bir içecek almak için RO musluğunu açar açmaz sistem açılacak ve aldığınız her 3 litre için yaklaşık bir saat çalışacaktır. *

RO sistemleri, bağımsız bir bileşen olarak veya bir permeate pompasına dahil edilmiş bir otomatik kapatma vanasına sahiptir. Depolama tankı dolu ve RO musluğu kapanıncaya kadar saf su üretirken atık suda üretecektir. RO musluğunun dan su alırken nispeten hızlı bir şekilde alırsınız, RO sisteminin depolama tankını nispeten yavaş bir şekilde yeniden doldurmak için su ürettiğini hatırlatmak isteriz bu yüzden 2 dakikada aldığınız suyu tekrar 2 dakikada dolduracak diye bir kaide yok

atık su şu şartlarda artacaktır. – su basıncı düşük, su daha soğuk ve TDS daha yüksek olduğunda. Ayrıca, ön filtreleriniz tıkandığında, atık suyu artıran ve su üretimini azaltan membran basıncını da düşüreceğini unutmayın.

kısaca 1 litre temiz su için 4 litre atık su oluşacaktır. bir permate pompa ile bu atık su oranını %80’e yakın tasarruf sağlayabilirsiniz. bunun dışında atık suya başka türlü müdehale etme şansınız yoktur. atık suyu tamamen yok edemezsiniz 1 litreye 1 litreye düşüremezsiniz. minimum 1 litreye 2 litre atık oluşacaktır.

Bir yanıt yazın