Su & Sağlık

Şişelenmiş Su Skandalı: Amerika’da Real Water’a Zehirli Suyu Yüzünden 229 Milyon Dolar Tazminat Cezası Verildi

Hepatitis-A-Real-Water-Alkaline-Water

Birinci kalite alkali şişelenmiş su markası Real Water, ürünüyle bağlantılı karaciğer hastalıkları ve bir ölüm vakası nedeniyle 229 milyon dolar tazminat ödemeye mahkûm edildi. Nevada, Clark County’deki jüri, Real Water’ı 200 milyon dolar cezai tazminat ve 28.5 milyon dolar telafi edici tazminat ödemeye mahkûm etti. Davada Hanna Instruments ve Milwaukee Instruments şirketleri de telafi edici tazminat ödemeye mahkûm edildi.

Skandalın Ortaya Çıkışı ve Sağlık Riskleri

2021 yılında halk sağlığı yetkilileri, Real Water markalı suyu beş hastanede yatan çocuğun karaciğer rahatsızlığına bağladıktan sonra tüketilmemesi konusunda uyarıda bulundu. Davacılardan birinin avukatı Will Kemp, suyun roket yakıtında kullanılan bir kimyasal olan hidrazin ile kontamine olduğunu belirtti. Davacılar arasında, suyu içtikten sonra hayatını kaybeden 69 yaşındaki bir kadının ve karaciğer yetmezliği nedeniyle hastaneye kaldırılan 7 aylık bir bebeğin aileleri de bulunuyor.

Real Water, 2021 yılının mart ayında, ürününün 2020 Kasım ayında Las Vegas bölgesinde bildirilen viral olmayan hepatit vakalarıyla bağlantılı olabileceğini tespit ettikten sonra FDA geri çağırdı. Viral olmayan hepatit, karaciğerin iltihaplanmasıdır ve organ yetmezliğine yol açabilir. Semptomlar arasında ateş, yorgunluk, iştahsızlık, mide bulantısı, kusma, karın ağrısı, koyu idrar, kil veya gri renkli dışkı, eklem ağrısı, gözlerde sararma ve sarılık bulunur.

Şişelenmiş Su Skandalı – Şirket Hakkında Bilgiler

1998 yılından beri Las Vegas’ta faaliyet gösteren Affinitylifestyles.com tarafından yönetilen Real Water, “negatif iyonlarla zenginleştirilmiş” ve “mevcut en sağlıklı içme suyu” olarak pazarlanıyordu. Alkali su markası, Nevada, Arizona, Kaliforniya, Tennessee, New York ve New Mexico dahil olmak üzere birçok eyalette ve Amazon.com’da satılan kontamine suyu nedeniyle bir dizi davayla karşı karşıya kaldı.

Federal Soruşturma ve Sonuçları

Federal halk sağlığı kurumları, su ürünüyle ilgili bir soruşturma başlattı ve Real Water ile bağlantılı 21 muhtemel ve dört şüpheli viral olmayan hepatit vakası tespit etti. Kurum, Nevada’da meydana gelen vakaların büyük çoğunluğu ve Kaliforniya’daki kalan üç vaka ile 23 hastaneye yatış ve bir ölümün Real Water’ın ürünü nedeniyle meydana gelmiş olabileceğini tespit etti. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC), epidemiyolojik bir araştırmanın, şirketin alkali suyu ile akut viral olmayan hepatit arasında bir bağlantı olduğunu desteklediğini, ancak kirletici maddeyi tespit etmediğini söyledi.

Gelecekteki Davalar

Avukat Kemp, yaklaşık 100 kişinin Real Water nedeniyle akut karaciğer yetmezliği yaşadığını iddia etti ve bunun birçok davanın ilki olduğunu belirtti. Kemp’in temsil ettiği davacıların büyük çoğunluğu Las Vegas bölgesinde bulunuyor ve bunlara ek olarak Nevada ziyareti sırasında şirketin suyunu içen Kaliforniya’dan iki kişi de bulunuyor.

İkinci dava ocak ayında görülmeye başlanacak ve Real Water içtikten sonra karaciğer nakli ameliyatı geçiren 20’li yaşlarında bir adamı da kapsayacak.

Bu dava, tüketicilerin sağlığını ve güvenliğini korumak için gıda ve içecek endüstrisindeki düzenlemelerin ve denetimlerin ne kadar önemli olduğunu bir kez daha gözler önüne seriyor.

Sertifikalı ve NSF Tarafından Denetlenmiş Su Arıtma Cihazı Kullanmak İster misiniz?

Royal Green Luxplus ve Softlime modeli NSF/ANSI 58 tarafından sertifikalandırılmış Türkiye’nin ilk Alkali ve Antioksidan su arıtma cihazıdır.

NSF Sertifikalı Royal Green SOFTLIME Su Arıtma Cihazı

– TSoftlime su arıtma cihazı 8 litre çelik ozmos depolama su tankı ve krom musluk ile birlikte gelir. Softlime su arıtma cihazında kullanılan tüm parçalar NSF tarafından sertifika verilmiş seçkin dünya markalarının en iyi parçaları kullanılarak oluşturulmuş bir su arıtma cihazıdır. Toplamda 6 filtreden oluşan cihazımız pompalı ve pompasız olarak iki versiyondan oluşmaktadır pompalı modelini şebeke suyu basıncı düşük olan iller için tavsiye edilir hidroforlu ve şebeke suyu yüksek olan evler için pompasız modeli kullanılması uygundur pompalı modeli ise tüm bölgeler için uyumludur.

Royal Green Softlime Su Aritma Cihazi
luxplus su aritma mavi logo min

NSF Onaylı Lux Plus Su Arıtma Cihazı

– NSF International’ın Sertifikalandırdığı Sertifikalı Su Arıtma Cihazı Lux Plus NSF/ANSI 58 sertifikalıdır. ABD merkezli NSF International tarafından belgelenen Royal Green Lux plus su arıtma cihazı; içerisinde yer alan ABD malı Omnipure marka sediment filtre, granül aktif karbon filtre, Dupont Filmtec membran filtre ile şebeke suyunu çamur, tortu, pas, kum, toz, ağır metal, organik maddeler, klor, kötü koku vs. den arındırır. Roycera mineral pH filtre sayesinde de temiz suya musluktan akmadan önce mikro mineral eklemesi yaparak suyu zenginleştirir. pH oranını düzenleyerek, düşük ORP’li antioksidan, canlı su ve hidrojenli bir su elde edilerek, musluk suyunu içme suyuna dönüştürür. Amerikan malı filtrelerden oluşan, kaliteli su arıtma cihazlarından biridir. NSF/ANSI 58 belgesinin yanı sıra TSEK, ISO, CE, WQA sertifikaları da mevcuttur tüm bu sertifikalara bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Kaynaklar

Bir yanıt yazın