Su & Sağlık

Şekerli Su Mideye İyi Gelir mi

ŞEKERLİ SU MİDEYE İYİ GELİR Mİ

Şekerli su mide ağrılarına iyi gelir mi şeklinde çok fazla soru soruluyor ve bizler de bu soruların yanıtlarını sizinle paylaşmak adına birtakım araştırmalar yapmaya devam ediyoruz. Şeker tek başına faydalı olmayabilir ve hatta aşırı tüketimi insan vücudu için büyük zararlara da neden olabiliyor ancak şekerli su, özellikle mide ağrılarına büyük ölçüde fayda sağlıyor ve kısa sürede bu ağrılardan kurtulmanıza da yardımcı oluyor.

Şekerli Suyun Mideye Faydaları:

Şekerli su mide ağrılarına kesinlikle iyi geliyor ve hatta uzmanların görüşleri de bu yönde… Şekerin hücre ve doku yenilenmesinde pay sahibi olması ve su ile birleştiği anda mide ağrılarına olumlu yönde etki ettiği uzmanlar tarafından araştırılmış ve belirlenmiş durumda. Aşırı tüketimi elbette tavsiye edilmiyor ancak anlık müdahaleler ile birlikte sizler de bu ağrılardan en kısa sürede kurtulabilirsiniz. Her zaman söylediğimiz gibi sağlıklı su ile birlikte çok sayıda hastalığa engel olabiliyorsunuz ancak ne yazık ki içme sularımız bu konuda fazlasıyla güvenilir değil! Su arıtma cihazları ile birlikte sizler de hazırlayacağınız şekerli sularınızı daha etkili ve daha sağlıklı hale getirebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken tek şey kaliteli bir su arıtma cihazına sahip olmak olacaktır. Piyasada çok fazla marka var, bu yüzden tercihlerinizi yapmak çok da kolay olmayacaktır.

Şekerli su vücudumuza hızlı bir enerji takviyesi sağlar.
Şekerli su vücudumuza hızlı bir enerji takviyesi sağlar.

Çoğu insan diyetlerinde çok fazla şekerli ürün tüketiminin sağlığı için iyi olmadığını bilir. Beslenme uzmanlarının günlük kalori alımımızın sadece% 10’unu şekerlerden almamızı önerdiği doğru olsa da, vücudumuzun acil bir enerji takviyesi talep ettiği zamanlarda vardır.

 • Şekerli su tükettiğimizde, yediğimiz besinler sindirime uğradıktan sonra vücudumuzda bulunan enzimler sayesinde şekere parçalanır. Şeker (glikoz) kan akımı ile vücudun tüm bölümlerine taşınır.
 • Mağazadan satın alınan sofra şekerlerinin çoğunda bulunan şeker molekülü olan sakkarozun, diğer şeker türlerine göre daha hızlı emilim oranına sahip olduğu tespit edilmiştir.

Araştırmalar, şekerli suyun nispeten basit bileşenlerinin mağazadan satın alınan tatlandırılmış içeceklerden daha iyi bir enerji kaynağı olabileceğini göstermektedir.

Şekerli su neyden yapılır?

Şekerli su neyden yapılır?

Şekerli su, sofra şekerini bir bardak suyla karıştırılarak kolayca yapılabilir. Bununla birlikte, evde kullandığımız normal şeker aslında diğer tatlandırılmış içeceklerde kullanılan şekerlerden farklıdır:

 • Şekerli su sakkaroz içerirken, diğer tatlandırılmış içecekler diğer şekerlerle (fruktoz, mısır nişastası şurubu ve daha fazlası) birlikte glikoz içerir.
 • Sakkaroz, glikoz ve fruktoz olmak üzere 2 şeker molekülünden oluşan bir disakkarittir.

İngiltere’de yapılan yeni bir çalışma, vücudumuzun sakkaroz kullanma şeklinin diğer şeker moleküllerinden daha iyi ve daha verimli olduğunu göstermektedir.

Neden şekerli su diğer tatlandırılmış içeceklerden daha iyidir?

Meyve suları, enerji içecekleri ve vitaminli suyun hepsi şekerli su ile aynı temel bileşenlere sahip gibi görünüyor, ancak bu doğru değil. Şekerli su ve diğer tatlandırılmış içecekler arasında önemli farklar vardır:

 • Marketlerden satın alınan tatlandırılmış içecekler genellikle kafein, gıda aroması ve renklendirici gibi ek bileşenler içerir.
 • Tatlandırılmış içecekler, özellikle enerji içecekleri pahalıdır, şekerli su ise ucuz ve yapımı kolaydır.
 • Glikozla karıştırılmış enerji ve meyve içecekleri aslında bazı hafif mide rahatsızlıklarına neden olabilir Sakkaroz bazlı şekerli su bağırsaklar tarafından kolayca sindirilir.
su icen kadin resimleri yatay 90
su içen kadın fotoğrafları

Sporcular neden şekerli suyu seçer?

Bu makale şekerli su tüketmenin herkes için iyi olduğunu kanıtlasa da, düzenli olarak çalışan veya profesyonel olarak eğitim görenlere birçok ek faydası vardır:

 • Tüm karbonhidratlar egzersiz sırasında enerji seviyelerini geri kazanmaya yardımcı olsa da, yoğun bir egzersiz sırasında gerçekten fark yaratan enerjinin geri yüklenme hızıdır.
 • Çoğu spor içeceği, bağırsaklar tarafından emildikleri için aslında önemli rahatsızlıklara neden olabilecek glikoz kombinasyonları içerir.
 • Bilim adamları, şekerli su tüketen sporcuların enerji içeceği tüketenlere göre daha hızlı ve sorunsuz bir iyileşme yaşadıklarını buldular.

Bu nedenle, bir maraton koşuyorsanız veya sadece en iyi şekilde hissetmeniz gerekiyorsa, mağazadan satın alınan şekerli içecekleri basit ev yapımı şekerli suyla değiştirmek daha iyidir.

Şekerli su tüketmek için en iyi zaman ne zaman?

Karbonhidrat alımını artırmakiçin sadece sağlıklı değil, aynı zamanda gerekli olduğu bir dizi durum vardır:

 • Spor salonunda (veya evde) egzersizlerden önce, sırasında ve sonrasında
 • Yürüyüş, bisiklet, paten ve daha fazlası gibi yüksek yoğunluklu aktiviteler sırasında
 • Öğünler arasında uzun boşluklar yaşadığınızda
 • Dolu hissetmenin etkileri olmadan hızlı bir enerji takviyesine ihtiyacınız olduğunda

Önerilen şekerli su alımı

Önerilen şekerli su alımı

Şekerli su, tüm tatlı ikramlar gibi, ölçülü olarak tüketilmek üzere tasarlanmıştır.

 • Bisiklet gibi dayanıklılık bazlı egzersizler için. Yaklaşık 1,5 yemek kaşığı bir bardak su ile karıştırılması önerilir.
 • Daha az yoğun egzersizler için, miktarı yarıya indirmek akıllıca olabilir.
 • Egzersiz yapmıyorsanız ve gün boyunca hızlı bir şekilde almanız gerekiyorsa, su bardağı başına en fazla 2 çay kaşığı tüketmeniz önerilir.

Royal Green İlk Sırada…

nsf onayli luxplus su aritma cihazi

Şekerli su mide ağrılarına fayda ediyor mu sorusuna yanıt verdikten sonra hazırlayacağımız sağlıklı su için su arıtma cihazı tavsiyesinde de bulunalım istiyoruz. Royal Green bu anlamda ilk sıradaki yerini alıyor ve çok sayıda insanın tavsiye ve tercih ettiği markalardan biri olarak karşımıza çıkıyor. Marka, an itibarıyla en popüler marka olarak listelerde yerini almış durumda ve kullanıcı yorumlarına da göz atarsanız bunu daha net bir şekilde görebiliyorsunuz. NSF/ANSI 58 uyumlulukrını yerine getirmiş ve sertifika almaya hak kazanmış bir su arıtma cihazı ile karşımıza çıkıyor. Beklentilerinize en iyi şekilde yanıt verecek olan bu markanın ürünleri sayesinde sizler de kendi sularınızı elde edebileceksiniz. Su arıtma cihazları kesinlikle kullanılması gereken ürünlerden bir tanesidir ve sizler de bu ürünler ile birlikte daha sağlıklı sulara kısa sürede ulaşabiliyorsunuz. Royal Green luxplus su arıtma cihazı gerçek antioksidan -ORP seviyesi düşük mineralli su üreten tek sertifikalı su arıtma cihazıdır.

Alkali suyun faydaları

Seçim Size kalmış! Kendinizi iyi hissetmiyorsanız ve bazı değişiklikler yapmanız gerektiğini düşünüyorsanız, bugün başlamak için iyi bir zaman. Geçiş yapmaya başlamanın en kolay yolu, içme suyunuzdur, bir alkali su cihazı kullanın ve ardından asitli yiyecekleri azaltarak daha fazla meyve ve sebze tüketmeye başlayın. Ayrıca çocuklarınızın ve gelecek nesillerin sağlığını da düşünün. Şimdi birkaç değişiklik yapmak ve iyi beslenme alışkanlıklarını aşılamak gelecekte büyük kazançlar sağlayabilir. Sağlıklı günler dileriz.

Şekerli Su Mideye İyi Gelir mi” ile ilgili yorum;

 1. Shahla avatarı Shahla dedi ki:

  Teşekkür ederim Deneyecem

Bir yanıt yazın