Su & Sağlık

Saf su içilir mi? saf su zararları nelerdir?

Saf su içilir mi?

İçeriğine bakıldığında hiçbir kimyasal madde ve zararlı atık bulunmadığını görebilirsiniz ancak tüketildiği takdirde midenize büyük ölçüde zarar verecek olan sulardır. Saf su içilir mi sorusunun yanıtını kesinlikle hayır olarak verebiliriz. Akülerde kullanılan ve kesinlikle tüketilmemesi gereken saf su, kendi içinde sahip olduğu güçlü bileşenler ile birlikte etkili bir sıvı maddesidir ancak insan bedeni için ne yazık ki faydalı değildir. Saf su olarak tanıtımı yapılan ve reklamları dönen suların gerçek saf su olmadığını da belirtmek gerekiyor. Buradaki kelime oyunu yalnızca suyun temiz olduğunu belirtmek adına kullanıyor çünkü gerçek saf suyun içilmesi gibi bir durum söz konusu değildir.

Saf Su Zararlı mıdır?

Saf su içilir mi sorusu ile birlikte zararlı olup olmadığına da göz atalım. İçinde herhangi bir şekilde zararlı organizma ya da atık olmamasına rağmen saf suyun insan bedenine zararlı olduğunu bir kez daha belirtmek gerekiyor. Güçlü bir yapıya sahip olduğu için insan vücudu bu suyu kabul etmiyor, bu yüzden uzmanlar tarafından tüketilmemesi daha doğru kabul ediliyor. Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi bu suların kullanım alanları araç aküleridir ve araçlarda gayet kusursuz bir etki yaratmaktadır. Tüketeceğiniz suyun arıtılmış olması gerekiyor ve bunun için de her zaman söylediğimiz gibi arıtma cihazlarını tercih edebilirsiniz. Piyasada yer alan markalardan bir tanesine hep birlikte göz atalım…

Ro su arıtma ile doğal Su:

Saf su içilir mi merakınızı giderdiğimizi düşünüyoruz ve şimdi dilerseniz Ro su arıtma markasına bakalım. Su arıtma cihazı üreticisi olan bu marka, uygun fiyatlar ve kaliteli ürünler ile birlikte yaşam alanlarınıza harika ürünler dahil ediyor. Su arıtma cihazları ile birlikte sizler de tüketimi daha kolay ve daha lezzetli olan sular elde edebiliyorsunuz. Su arıtma cihazları ile birlikte daha sağlıklı sular elde etmek mümkün ve daha da önemlisi dilediğiniz her an bunu yapabiliyorsunuz. Beklentilerinizi karşılayacak olan Ro su arıtma markasını sizler de listelerinize not edebilir ve uygun gördüğünüz ürünün siparişini de online olarak siteler aracılığı ile verebilirsiniz.

“SUYUN FAZLASI VÜCUT İÇİN ZARARLI”

Çok fazla su içmenin zararlı olduğunu da bilmeniz gerekir, “Böbreklerin belirli bir oranda su atma kapasitesi vardır. Fazla su tüketildiğinde böbreklerin bunu vücuttan atması zorlaşır. Bu durumda fazla su kanda birikerek elektrolit dengesizliğine, sodyum kaybına, halsizliğe, bulantıya ve koma haline sebep olabilir. Yeteri kadar su içilmediği takdirde insan yaşamı tehlikeye girebilir.

Eğer idrar rengi koyulaşmışsa, cilt pul pul dökülüyorsa, yemek yenilmesine rağmen sürekli açlık hissi varsa, yorgunluk ile artan eklem ve kas ağrıları vücudun su ihtiyacı olduğunu gösterir. Yüzde 1’lik su kaybında hipotalamusta susama merkezi uyarılır. Yüzde 3’lük su kaybında kan hacmi ve fiziksel performans azalır. Yüzde 5’lik su kaybında birey konsantre olamaz. Yüzde 8’lik su kaybında baş dönmesi, aşırı yorgunluk, soluma güçlüğü oluşur. Yüzde 10’luk su kaybında kas spazmı, aşırı yorgunluk, dolaşım – böbrek yetmezliği gibi ciddi sağlık sorunları ortaya çıkar. Yüzde 20’lik su kaybı yaşamı tehdit edebilir”

“Hücrelerin yaşamsal faaliyetleri ve vücut fonksiyonlarının yerine getirilmesi vücuttaki su dengesinin korunması ile mümkündür. Vücutta biriken toksinleri atmak, vücudun ısı dengesini sağlamak için idrarla 1.5 , deri yoluyla 0.5 , dışkı ve solunum ile 0.30’ar lt su kaybedilmektedir. Bu yüzden bir insanın günde içeceği su miktarı en az 2,5 litre olmalıdır. En doğrusu ise saatte bir bardak su tüketilmesidir. Su bir kerede değil, güne yayılarak içilmelidir”

Bir yanıt yazın