Su Arıtma Cihazı

En İyi Su Arıtma Cihazı Hangisi?

en iyi su aritma cihazi hangisi

NSF 58 sertifikası, Ağır kimyasalları arıtarak suyu güvenle kullanın. %99,99 Bakteri ve Virüs engelleyici membran filtre teknolojisi ile sağlıklı su şimdi mutfağınız da.

Kaliteli su arıtma – Öncelikle su arıtma cihazı ihtiyacınız var mı? şuana kadar içme suyu ihtiyacınızı hangi tür sulardan karşıladınız. Şebeke suyu mu, damacana suyumu yoksa arıtma cihazımı? En sağlıklı su hangisi olduğunu tespit etmemiz gerekiyor.

11 1

Damacana Suyu mu?

Kaynak suların konulduğu damacanaların 65 kullanım sonrası atılması gerektiğini veya Evinizde kullandığınız damacanaların daha önce hangi evde ne şartlarda nasıl kullanıldığını biliyor musunuz? Hayatınız boyunca suya para ödemek mi istiyorsunuz?

Damacana Suyu Taşıma Sorunu

Damacana suyunu kaldırmak, taşımak kesinlikle büyük bir problemdir.

Damacana Suyu Değiştirme Sendromu

Damacananın değiştirilmesi; insanlar için çekilmez bir durum haline gelmiştir. İnsanlar kesinlikle damacanadaki son suyu içtikten sonra, damacanayı değiştiren olmak istemezler.

Damacana Suyu Depolama Sorunu

Zamanla boş damacanaların etrafta çok yer tuttuğunu görürler.

Damacana Suyun Kalitesi

İlk aldığınız damacana suyunuz, ağzı açılana kadar belki yüksek kalitededir. Fakat mesela yüzme Yüzme havuzuna düşünün. Hava ile direkt temas halinde olan havuzda, suyun bakterilerle teması arttıkça rengi yeşile dönüşür. Damacana suda bulunabilecek bir mikrop da zamanla üreyecek çok sayıda bakteri oluşmasına sebep olacaktır.

Damacana Suyunun Dış Etkilere Karşı Korumasız Kalması

Damacana suda bakterilerin oluşmasını engelleyecek hiç bir önlem yoktur. Örneğin; Damacana, değişim sırasında üste bulunan açıklıktan dolayı havada bulunan her türlü olumsuz etkilere maruz kalır. Ayrıca; suyu taşıyan insanların ellerinde bulunabilecek bakterilerde damacananın ağzından suyunuza kolaylıkla geçebilmektedir. Suyunuzu getiren insanların daha önce elleriyle nereleri tuttuğunu kim bilebilir ki?

Damacana Suyun Yüksek Maliyeti

Damacana suyun maliyeti yüksektir. Siz tekrar tekrar damacananızın dolması için para ödersiniz. Bir işyerinin ve bir ailenin ihtiyacı olan içme suyu için; yılda ortalama 1.000 TL ile 5.000 TL arasında para ödendiğini biliyor musunuz?

Sanırım damacana ile ilgili aklınızdaki bazı sorular cevaplanmış oldu damacanamı yoksa arıtma cihazımı neyi tercih edeceğimizi arıtma cihazlarının faydaları ve eksilerini inceleyerek öğrenmiş olacağız, buraya kadar damacana suyu kullanın pekte sağlıklı olmadığı anlaşılmıştır.

Arıtma Cihazı Suyu mu?

Gelişen teknoloji ile arıtma cihazları mutfaklarda yerini almaktadır. Arıtma cihazları şuanda en popüler olan Ro (Reverse Osmosis) ters ozmoz filtre teknolojini kullanılıyor ozmoz sistemi şebeke suyundaki tüm maddeleri atık bölümünden dışarı atarak suyun saf (arı) kısmını sizlere vermektedir.

Arıtma cihazının faydaları

Siz sadece cihazın musluğunu açarak temiz suyunuzu elde edebilirsiniz. İşte lezzetli ve sağlıklı suya ulaşmak bu kadar kolaydır. Su arıtma cihazları sayesinde evinizin rahatlığından hiç çıkmanıza gerek kalmaz. Musluğunuzdan akan su, bu cihazlar sayesinde sağlıklı su haline getirilir.

Bir su arıtma cihazı satın aldığınız zaman filtresinin düzenli olarak değiştirilmesi gerektiğini bilmelisiniz aksi takdirde bakımı yapılmayan bir arıtma cihazı tüm diğer içme suyu kaynaklarından daha tehlikeli hale gelebilir. Arıtma cihazları kalitesine ve türüne göre 6-12-24 ayda bir filtreleri düzenli olarak yenilenmelidir.

Arıtma cihazları her zaman size en taze suyu verir damacana gibi taşıma sorunu ve su bitti dertleri olmaz. Mutfak tezgahının altında az bir yer kaplayan mini su arıtma fabrikası gibi çalışır dilediğiniz zaman temiz suya hemen kavuşabilirsiniz. İçtiğiniz suyun kalitesinden bilginiz olur ne içtiğinizi bilirsiniz ve içiniz rahat olur.

Damacana sularına göre daha düşük maliyetlidir bir çok arıtma cihazı kendini 1-2 senede amorti edebilmektedir ve diğer yıllar ise sizlere para tasarrufu olarak bütçenize katlı sağlayacaktır.

Gelişen teknolojiler ile arıtma filtreleri de geliştirildi artık ters ozmoz sisteminin ürettiği saf suyu size pH değeri yüksek ve TDS değeri yükseltilmiş mineralli su almanıza olanak sağlayan mineral ve alkali filtreleri üretilmiştir. 9,5pH yüksekliğinde antioksidan alkali su elde etmek hiçte hayal değil.

Hangi tip arıtma cihazı almalıyım?

12 1

Evsel arıtma cihazları piyasada genelde 3 türde bulunur bunların sebil tipi olanları da mevcuttur ama çok kullanışlı değildir, en sağlıklı olanları tezgah altı tipi su arıtma cihazlarıdır. Tezgah üstü basit portatif şeklinde arıtma cihazları da bulunmaktadır ama bu tür modeller tezgah üstünde çok yer kapladığı için tercih edilmemektedir. Türkiye’deki su arıtma piyasasının %1’lik dilimini daha doldurmaz tezgah üstü modeller en çok tercih edilenleri kapalı tip ve açık kasa modelleridir.

Açık kasa su arıtma ve kapalı kasa su arıtma cihazı arasında ne fark var?

kapalı kasa sistemler biraz daha küçük boyutlu olur bu nedenle de içerisinde kullanılan filtreler de küçük ve inline tip şeklinde olur inline filtreler boyutları bir miktar küçük olduğu için açık kasa sistemlere göre %50 daha az uzun ömürlü olur firmalar her ne kadar kapalı kasaların da uzun ömürlü olduklarını savunsalar da durum ortadadır. Örnek olarak iki değişik filtre boylarına ve çaplarına bakalım.

acik kasa kapali kasa filtre farki

Açık kasa ile kapalı kasa arıtma cihazı mutfak tezgahı montaj görüntüleri

Arıtma cihazları mutfak tezgahı altında ne kadar yer kaplıyor aşağıdaki resimlerde net bir şekilde görebilirsiniz. Kapalı kasa sistemler açık kasa sistemlere göre daha derli toplu güzel görünüyor evet amacımız estetikse elbette kapalı kasa su arıtma cihazı tercih edilmeli ama burada estetikten çok sağlığa önem verilmesi gerektiğini vurgulayalım estetik görünüm en son tercihimiz olmalı sonuçta ikisi de tezgahın altında kapalı dolapların içinde kalmaktadır.

kurulum goruntuleri

Arıtma cihazlarının açık ya da kapalı olmasın arlarında pek fark olmadığını söylemek isteriz sadece boyut farkları ve içinde kullanılan bazı filtrelerin küçük çapta olduğunu belirttik artık tercihinizi kendi kendine yapabilirsiniz.

Buraya kadar arıtma cihazımı damacana suyumu, kapalı kasamı açık kasamı olarak geldik şimdi arıtma cihazı kullanmayı tercih ediyorsak makaleyi okumaya devam ediyoruz arıtma cihazı kullanmak istemeyenler makaleden ayrılabilir.

En kaliteli su arıtma cihazını nasıl tercih edebilirim?

Arıtma cihazları belirli kriterlere sahip olması gerekiyor çeşitli bağımsız sertifika veren kuruluşlar tarafından sertifikalı arıtma cihazı tercih etmeniz gerekiyor öncelik ürün maliyeti değil sağlıklı su arıtma cihazı olmalı aksi halde arıtma cihazı kullanmanızın da bir anlamı yok.

Arıtma cihazlarının sertifikalı olduğunu nasıl anlarız, hiç bir bilgim yok internet sitelerine baktığımda tüm arıtma cihazlarında NSF onayı görünmektedir. Ne yazık ki Türkiye piyasasında yasalar fazla korkutucu olmadığı için, önüne gelen herkes filtre üzerine ve arıtma cihazı üzerine NSF ve FDA logolarını kullanmaktadırlar. (nsf nedir?)

Aslında bu olaylar tamamen yasa dışı ama denetleyici kurumlar olmayınca durum oldukça karmaşık hale geliyor. Ama bunun çok basit bir yolu var, nsf.org web sitesinden bir arıtma cihazının yada filtresinin NSF onayı var mı yok mu, çok kolay bir şekilde sorgulama yapabiliriz.

nsf belgesi

Kaliteli su arıtma cihazı musluğundan, tankına, fitresine ve tüm bağlantı ekipmanlarına varana kadar NSF standartlarında olmalıdır, üşenmeyin oturun bilgisayar başına araştırma yapınız. NSF onaylı arıtma cihazı yada filtresi kullanmıyorsanız NSF onaylı olan markalarla filtre değişim zamanı geldiğinde değiştiriniz.

Tüm bu su arıtıcı markaları size saf, kaliteli, sağlıklı içme suyu vermeyi garanti eder ve kullanacağımız her alan için en iyi su arıtma cihazı hangisi konusunda daha fazla karışıklığa neden olur. 

Bir yanıt yazın