Su & Sağlık

Musluk Suları Uzmanların Dediğine Göre Tehlikeli Mi! Yoksa Abartılıyor Mu?

Su İsrafını Önlemek Musluk suları

Musluk suları, Su vücudumuzun en önemli ihtiyaçlarından biridir. Sağlıklı su gibi yaşam için zorunlu bir maddenin bile artık zor ulaşılabilir hale geldiği bir zamandayız. Sağlıklı olmayan kirli su sadece üçüncü dünya ülkelerinin sorunu değildir, tam tersine sanayileşmiş ve sanayileşmekte olan ülkelerde de temiz su bulmak oldukça zorlaşmıştır.

Uzmanların araştırma raporlarına göre, artan sanayi ve çevre kirliliği nedeniyle, çoğu musluk ve kuyu suları artık içmek için güvenli değildir. öyle bir noktaya gelinmiştir ki, belediye suları, kuyular, göller, nehirler bir yana artık buzullar bile belli bir oranda kirlilik içermeye başladı. Bu kirleticiler kanalizasyon sistemleri, sanayi atıkları, doğal olarak oluşan mineraller, insan yapımı kimyasallar ve bunların yan ürünlerinden oluşan geniş bir aralıktadır.

su icen kiz cocugu resimleri 92
musluk suyu fotoğrafları Musluk Suları

Musluk Suları

Bu kirlenme henüz ani rahatsızlıklar ve hastalıklara sebep olacak düzeyde değilse de bu maddelere uzun süre düşük dozlarda maruz kalmanın karaciğer hasan, kanser ve diğer ciddi hastalıklara sebep olabileceği ispatlanmıştır. Hatta belediyelerin mikroplan öldürmek için musluk sularına karıştırdıkları klor ve flüoride gibi maddeler de zehirlidir ve insan metabolizması üzerinde önemli ters etkileri olduğu da gayet iyi bilinmektedir.

Bazı bölgelerimizdeki musluk sularında yüksek oranda arsenik bulunduğunu, kuraklık tehlikesi olan yaz aylarında kurumakta olan barajlara zararlı maddeler içeren nehir sularının, hatta deniz suyunun karıştırıldığı haberlerini basında okumuşsunuzdur. Şehir içme suyu borularının, evlerdeki su depolarının genellikle çok eski, bakımsız oldukları ve herhangi bir sabotaja karşı savunmasız oldukları da unutulmamalıdır.

Musluk sularında sadece birkaç maddenin varlığı test edildiği halde, 600 civarında kimyasal maddeden oluşan 35.000 civarında tarım ilacı vardır. Bu kimyasalların çoğunun, sakatlıklara, sinir sistemi hasarlarına, kısırlık ve kansere sebep oldukları bilinmektedir.

Bilinmesi gereken en önemli konu ise, suyu kaynatarak bu maddelerden kurtulmanın mümkün olmamasıdır. Kaynatmak sadece mikro organizmaları öldürür, diğer maddeler üzerinde etkisi yoktur.

Musluk Suları Uzmanların Dediğine Göre Tehlikeli Mi! Yoksa Abartılıyor Mu?” ile ilgili yorumlar;

  1. Aydn Dindar avatarı Aydn Dindar dedi ki:

    Bu makaleleri fesbuk vesaire gibi sosyal medyada gönderi yaparak paylaşmak sizin tarafınızdan yada sayfada firma isminiz geçtiği için reklam olduğu gerekçesiyle fesbuk vesaire tarafından bir yasaklama bir ceza olabilirmi

    1. Ro Su Arıtma avatarı Ro Su Arıtma dedi ki:

      Paylaşabilirsiniz, her hangi bir yasaklama veya cezai işlemleri yoktur.

Bir yanıt yazın